Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy – „Kamp, postmodernizm i parodia kryminału”

Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy – „Kamp, postmodernizm i parodia kryminału”

W najnowszym odcinku podcastu Literatura Przepiękna, „Kamp, postmodernizm i parodia kryminału”, pani dr Katarzyna Witkiewicz rozkłada na czynniki pierwsze powieściowy debiut Andrzeja Graula „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy”! Stwierdza w nim m.in., że:

– „Wołeczek jest łajzą”, która cały czas poszukuje dla siebie formy. Czegoś mu brakuje, „musi ścigać formę”, próbuje „ulepić się” z komicznych odpowiedników atrybutów charakterystycznych dla detektywów znanych nam z kryminałów noir.

– Choć intertekstualność odgrywa w tej powieści istotną rolę, ważne jest nie to, ile mamy odniesień literackich, ale to, dlaczego one tam są: „Świat Czungpalarmy jest światem zbudowanym wokół książek, centralne miejsce zajmuje Bibliotekala”. Mimo to osoby, które nie znają wielu tekstów kultury, bez zaplecza literaturoznawczego, również będą miały wielką frajdę z czytania tej książki, niezależnie od tego, ile wynajdą w nim odniesień.

– „Inspektor Wołeczek…” będzie idealny dla osób chcących poznać kampową konwencję stylistyczną, która pozwala uczłowieczyć postmodernistyczną teorię; dla osób, które chciałyby doznać estetycznego przegięcia w połączeniu z moralnym zaangażowaniem, które lubią teksty rozrywkowe, ale przy tym mądre, pełne błyskotliwych uwag dotyczących kondycji współczesnego świata.

– W debiucie Graula znajdziemy pasję tworzenia i ponadprzeciętną wrażliwość, które według Susan Sontag są dla kampu niezbędne. Autor posługuje się słowem brawurowo, „zderza finezyjne, barokowe wręcz frazy z dyskursem knajpianym”.

– „Zastanawiałam się nawet, czy w «Wołeczku» są jakieś formy narracyjne, które nie zostały wykorzystane. Takie, które ja znam i których nie mogę tam odnaleźć. Szczerze mówiąc, chyba nie”.

Zwróćcie uwagę, że pani dr Witkiewicz nie wypowiada ani razu nazwiska Inspektora bez słyszalnego uśmiechu na twarzy – przekonajcie się sami!

Link do podcastu: https://open.spotify.com/episode/2hTLnUuxENiLuKigrnX1iI

Recenzja dr Katarzyny Witkiewicz: https://literaturaprzepiekna.pl/inspektor-woleczek-i-zar-czungpalarmy-andrzeja-graula-recenzja/

Więcej informacji o książce: https://glowbook.net/produkt/inspektor-woleczek-i-zar-czungpalarmy/

Napisz komentarz

f
1942 Amsterdam Ave NY (212) 862-3680 chapterone@qodeinteractive.com

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Free shipping
for orders over 50%