„Krytycznym okiem” o „Dzikiej gęsi”

„Krytycznym okiem” o „Dzikiej gęsi”

Na łamach poczytnego bloga krytycznoliterackiego „Krytycznym okiem” ukazała się interesująca recenzja wydanej przez nas książki Ogaia Moriego „Dzika gęś”. „Intrygująca historia wydobyta dla polskiego czytelnika z przeszłości. Warto ją poznać” – zachęca autor, Jarosław Czechowicz.

Tak charakteryzuje powieść: „Jest to książka enigmatyczna, wykorzystująca oczywiste symbole, ale przemawiająca do nas także jako zaskakująca przypowieść o kilku rodzajach samotności. Rzecz umiejscowiona w XIX wieku, funkcjonująca jako narracyjna retrospekcja, bogato uzupełniana przypisami wprowadzającymi w czas historyczny i realia ówczesnego życia. Książka obudowana merytorycznie, ale również świetna do odczytywania nie tylko jako świadectwo życia i funkcjonowania japońskiej kobiety w czasie, w którym możliwości świata należały do mężczyzn. Ta druga płeć, zawsze marginalizowana, jest tu najważniejsza. A opowieść o japońskiej kobiecie jest historią prostych oczekiwań oraz pragnień, wobec których autor dystansuje nas tu, czyniąc z „Dzikiej gęsi” rzecz kameralną i intrygującą”.

Jarosław Czechowicz ocenia, że książka Moriego „to orientalna podróż w czasie do miejsca, gdzie wydarzą się rzeczy mało spektakularne, ale ciężar ukrytych emocji bohaterów jest tu świetnie odsłaniany”.

„Jest kameralnie i dramatycznie” – dodaje.

Całość znajdziecie pod linkiem: Krytycznym okiem: „Dzika gęś” Ōgai Mori

Napisz komentarz

f
1942 Amsterdam Ave NY (212) 862-3680 chapterone@qodeinteractive.com
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
Free shipping
for orders over 50%

-21% z okazji wiosny!

W koszyku wystarczy wpisać kod rabatowy:  WIOSNA (ważny do 26.03)