
„Krytycznym okiem” o „Dzikiej gęsi”
Na łamach poczytnego bloga krytycznoliterackiego „Krytycznym okiem” ukazała się interesująca recenzja wydanej przez nas książki Ogaia Moriego „Dzika gęś”. „Intrygująca historia wydobyta dla polskiego czytelnika z przeszłości. Warto ją poznać” – zachęca autor, Jarosław Czechowicz.
Tak charakteryzuje powieść: „Jest to książka enigmatyczna, wykorzystująca oczywiste symbole, ale przemawiająca do nas także jako zaskakująca przypowieść o kilku rodzajach samotności. Rzecz umiejscowiona w XIX wieku, funkcjonująca jako narracyjna retrospekcja, bogato uzupełniana przypisami wprowadzającymi w czas historyczny i realia ówczesnego życia. Książka obudowana merytorycznie, ale również świetna do odczytywania nie tylko jako świadectwo życia i funkcjonowania japońskiej kobiety w czasie, w którym możliwości świata należały do mężczyzn. Ta druga płeć, zawsze marginalizowana, jest tu najważniejsza. A opowieść o japońskiej kobiecie jest historią prostych oczekiwań oraz pragnień, wobec których autor dystansuje nas tu, czyniąc z „Dzikiej gęsi” rzecz kameralną i intrygującą”.
Jarosław Czechowicz ocenia, że książka Moriego „to orientalna podróż w czasie do miejsca, gdzie wydarzą się rzeczy mało spektakularne, ale ciężar ukrytych emocji bohaterów jest tu świetnie odsłaniany”.
„Jest kameralnie i dramatycznie” – dodaje.
Całość znajdziecie pod linkiem: Krytycznym okiem: „Dzika gęś” Ōgai Mori